42. Warszawa między wojnami. Opowieść o życiu Stolicy 1918-1939.

Tytuł: Warszawa między wojnami. Opowieść o życiu Stolicy 1918-1939.
Autor: Ryszard Mączewski.
WydawnictwoKsięży Młyn.
Data wydania: 2009r.
Liczba stron: 139
Okładka: twarda
Gatunek: historia














O treści:

     "Warszawa między wojnami" to książka, która wprowadzi czytelnika w klimat przedwojennego miasta. Autor opowiada w niej o poszczególnych sferach życia międzywojennej Warszawy, m.in.: o miejskim samorządzie, urbanistyce, architekturze, gospodarce komunalnej, służbie zdrowia i oświacie. W interesujący sposób opisuje kawiarnie, sklepy, teatry oraz pomysły warszawiaków na spędzanie wolnego czasu. Książka jest pewnego rodzaju przewodnikiem po mieście, które w okresie 21 lat trwania II Rzeczpospolitej przeżyło niebywały rozwój i było dumą niepodległego państwa.
Dodatkowo każdy rozdział został wzbogacony o informacje adresowe, dzięki którym można poznać ówczesną lokalizację różnych instytucji. Publikacja zawiera kilkaset fotografii i różnego rodzaju dokumentów.


Moja ocena: 6.5/10.

     De facto nie mogę ocenić tej książki pod względem tego, co jest w niej napisane, bo zawarte są w niej fakty, a bardzo trudno oceniać fakty. Oceniam ją pod względem atrakcyjności, która jest w tej publikacji na zadowalającym poziomie. Cała książka porusza bardzo wiele aspektów międzywojennej stolicy. Od transportu miejskiego przez ceny artykułów aż po używki.  Słowem, bardzo politematyczna książka. 
     Publikacja podzielona jest na swego rodzaju rozdziały, każdy zajmuje od jednej do kilku stron i w całości poświęcony jest jednemu tematowi, szpitalom, metru czy przemysłowi. Każdy temat obdarzony jest zdjęciami i rysunkami, które bardziej nam go przybliżają. Rozdziały nie wyczerpują w pełni tematu, jest to jedynie rzucenie hasła, żeby zachęcić nas do szukania informacji w bardziej specjalistycznych książkach.
     Do książki dołączona jest również mapa Warszawy z 1937r., która moim zdaniem, bardzo dobrze rzutuje na atrakcyjność całości. Dodatkowo razem książką i mapą była płyta CD "Kapeli Praskiej" pt. "Muzyka warszawskich podwórek", na której znajdują się popularne w międzywojennej Stolicy piosenki. Super sprawa, bo można poczuć klimat miasta z tamtych lat.
     Wadą jest, że cała książka to właściwie rzucanie haseł, resztę informacji trzeba znaleźć sobie samemu. Jest to troszkę irytujące ze względu na dosyć wysoką cenę (niespełna 70 zł, za 140 stron). Liczyłem na więcej.

     Kolejną wadą jest język, którym książka jest napisana. Skoro informacje są okrojone, to można by zrezygnować również ze stricte naukowego języka. Pomimo, że raczej jestem do niego przyzwyczajony, to czytanie o sprawach typowo życiowych, które opisane są raczej oficjalnym językiem troszkę męczy.
     Podsumowując, cena jest dosyć wysoka, a jeśli szukamy wielu konkretnych informacji, to możemy się rozczarować. Jeśli chcemy kupić tę książkę jako ciekawostkę, żeby zapoznać się z międzywojenną Warszawą, polecam jak najbardziej.

Komentarze

  1. Szczerze powiedziawszy to gdy tylko zobaczyłam tytuł postu od razu miałam ochotę kupić książkę, którą opisujesz. Jednak skutecznie zgasiłeś mój zapał i raczej nie sięgnę po nią nawet w bibliotece. Nienawidzę oficjalnego języka w książkach historycznych... Na szczęście ostatnio znalazłam jedną o Warszawie w 1944 roku, która jest napisana tak, by dotrzeć do czytelnika, a nie bombardować go trudnymi do zrozumienia pojęciami :D

    OdpowiedzUsuń
  2. "De facto nie mogę ocenić tej książki pod względem tego, co jest w niej napisane, bo zawarte są w niej fakty, a bardzo trudno oceniać fakty. (...) Słowem, bardzo politematyczna książka." - patrzcie go, jak się mONdrzy! XD

    Fajnie, fajnie, literatura miejska jest coraz bardziej popularna. A takie wydanka, z mapą i płytką CD swoje niestety kosztują. Pewno twarda oprawa i duży format c'nie?

    Justuj tekst małolacik! Recenzyjka wyszła Ci tym razem nadzwyczaj zgrabnie i merytorycznie! Być może, mówię być może, wyrabiasz sobie powoli swój styl! ;]

    OdpowiedzUsuń
  3. Miło się czyta Twoje recenzje. Sam gustuję w innych gatunkach, więc pewnie nie sięgnąłbym po tę książkę. Jednak staram się poszerzać swoje czytelnicze horyzonty, więc po głębszej analizie może i bym się skusił. Bardzo spodobał mi się pomysł dołączenia muzyki tamtego okresu do książki. Czytanie przy jej dźwiękach na pewno wprowadzi czytelnika w zupełnie inny klimat i nada specjalną atmosferę.

    http://brewilokwencja.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  4. Hmm, sam nie wiem co o tej książce myśleć. Raczej nie gustuję w 'przewodnikach', ale chętnie bym ją przeczytał dla zwykłej ciekawości xD
    Ciekawa recenzja! :)

    truelifebydamien.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz